هویت سنجی الکترونیکی


معرفی سامانه احراز هویت دیجیتال

عدم امکان انطباق بین هویت واقعی افراد و هویت دیجیتال آن‌ها همواره برای خدمات‌دهندگان و کاربران خدمات در فضای مجازی مشکل‌ساز بوده است. شرکت توسعه خدمات الکترونیک حامی عدالت با هماهنگی و نظارت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اقدام به راه‌اندازی خدمت ملی هویت‌سنـجی الکترونیکی با استناد به اطلاعـات سامـانه ثنـا (ثبت نام الکترونیکی قضـایی) نموده است. هدف اصلی این خدمت جلوگیـری از شکل‌گیری تخلفـات سـایبری و سوء استفـاده و جعـل هویت الکترونیـکی می‌باشد. خـدمت آنلاین احـراز هویت الکترونیکی از طریـق سامانه‌ متمرکز ورود یکپارچه کاربران (Single Sign On) به خدمت‌دهندگان آنلاین و کاربران ارایه می‌شود.

کاربرد سامانه هویت‌سنجی الکترونیکی

اصـلی‌ترین کاربرد سامانه هویت‌سنـجی الکترونیـکی حـامی، به‌کارگیری آن در سامانه‌ها، برنامه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتـی است، که شنـاسـایی هویـت کـاربران در آن‌ها لازم می‌باشد؛ از جمله سـامانه‌های خرید و فروش، آگهی و تبلیغات، ارائه خدمات ثبت نام و ... می‌باشد. به منظور شناسایی هویت کاربران در صفحه ورود به سامانه‌های مورد نظر، هویت افراد از سامانه هویت‌سنجی حامی استعلام شده و در صورت تایید اجازه دسترسی داده می‌شود. بدیهی است با وجود این خدمت این اطمینـان حاصل خواهد شد که سـوء استـفاده‌ها و جرایم سـایبری ناشی از ناشناس بودن کاربران به حداقل می‌رسد.

ارزش‌های منحصر‌به‌فرد سامانه هویت‌سنجی الکترونیکی

           

·        وجود اطلاعات سجل هویتی که توسط سازمان ثبت احوال کشور تایید شده است؛

            

·      اخذ تاییدیه افراد در زمان ثبت نام در سامانه ثنا و در دسترس بودن این اطلاعات؛

            

·       وجود نمونه امضا و اثر انگشت که به صورت الکترونیکی قابل استفاده است؛

          

·       اطلاعات تماس شامل شماره تلفن همراه، کدپستی و آدرس محل سکونت افراد که اعتبار سنجی شده است؛

          

·        خدمتی تایید شده و قابل استناد در دستگاه قضایی.

تعریف ورود یکپارچه کاربران (SSO)

ورود یکپـارچه (SSO - Single Sign On) یک روش برای شنـاسایی کاربران و اعطای مجوز دسترسی به برنامه‌های کامپیوتری یا وب‌سـایت‌های امن است. اطلاعـات مربوط به اعتبـارسنـجی و احـراز و تاییـد هویت کاربر، نظیر نام کاربری و رمز عبور، در سامانه ورود یکپـارچه کاربران در یک ناحیه امن نگهـداری می‌شود و از آن پس نیازی نیست کاربر به منظور ورود به برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های مورد نظر مجدد اطلاعـات کاربری خود را وارد نماید. با استفاده از این سامانه اطلاعات حساب کاربری با اطلاعات ثبت شده‌ای که مربوط به مجوزها و سطوح دسترسی آن کاربر است تطبیق داده می‌شود و در صورت عدم محدودیت کاربر، اجازه ورود و دسترسی داده خواهد شد.

راه های ارتباطی:

تلفن: 22600972-22600275

نمابر:89787688

ایمیل: info@hamitech.ir

 وب سایت: www.hamitech.ir   و  تکمیل فرم ارتباط با ما