افتتاح پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی


 پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی، صبح روز چهارشنبه دوم مهرماه با حضور سید ابراهیم رئیسی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از مسئولان قضایی مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

به نقل از قوه قضاییه، این پردیس که در فضایی بالغ بر ۳۶۰۰ متر مربع و با استقرار ۴۰ تیم استارتاپ آغاز به کار کرده، قرار است موتور محرکی برای شرکت های دانش بنیان و خلاق باشد که می توانند ضمن رفع نیازهای قوه قضاییه، به هوشمندسازی و چابک سازی و کارآمدی هر چه بیشتر نظام قضایی کشورمان کمک کنند.

 

 

همچنین با دستور رئیس قوه قضائیه، خط ویژه سازمان ثبت مالکیت معنوی و ثبت شرکت ها برای ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان این پردیس، در محل پردیس مستقر شده و به شرکت ها ارائه خدمات خواهد کرد. این خدمت در کنار استقرار دبیر خانه کارگروه ساماندهی حقوقی- قضائی شرکت های دانش بنیان در محل پردیس نوآوری های حقوقی قضائی، گامی مهم در تسهیل گره های قضائی شرکت های دانش بنیان به شمار می رود.

 

ارتقاء سلامت دستگاه قضا، توسعه عدالت و دسترسی آسان و ارزان به خدمات قضایی، پیش بینی جرایم و پیشگیری از جرم و افزایش مشارکت های اجتماعی در بهبود نظام قضایی از جمله اهداف و برنامه های  پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی است که با استفاده از ارکان موجود در زیست بوم فناوری های کشور پیگیری خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه در جریان افتتاح این مرکز، از بخش های مختلف پردیس بازدید کرد و ضمن گفتگوی چهره به چهره با مدیران پروژه های مختلفی که در این مجموعه طراحی شده است، در جریان برنامه ها، فعالیت ها و روند اجرایی طرح های در دستورکار پردیس قرار گرفت.

 

رئیسی همچنین با استقبال از طرح ها و پروژه های پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی توصیه هایی نیز برای اجرای هر چه بهتر این طرح ها و پروژه ها برای تسهیل فرایند توزیع عدالت در جامعه داشت و بر لزوم همکاری بخش های مختلف حقوقی و قضایی با این پردیس تأکید کرد.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از برنامه های پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی برای حمایت از طرح های خلاقانه افراد کم درآمد جامعه و کاهش هزینه های خدمات قضایی تأکید کرد: فهم مطالب در حوزه تئوری خوب است اما اجرای هر طرحی نیازمند جرأت و جسارت است که با آن می توان موانع را از سر راه برداشت.

رئیسی همچنین با تأکید بر لزوم توجه به صیانت از مالکیت های فکری و معنوی تصریح کرد: مهر ثبت برای مردم اطمینان آفرین است و در فرایند ثبت شرکت ها و طرح ها، ضمن توجه به عنصر زمان در جذب سرمایه گذاران باید در تشخیص شرکت  های واقعی و صوری دقت شود تا اعتماد مردم آسیب نبیند.